Як правильно вибрати дерев’яну вагонку.

Як оздоблювальний матеріал, вагонка відома вже досить тривалий час. На зорі свого існування шпунтована дошка використовувалася для обшивки залізничних товарних вагонів – звідси і отримала свою назву.

Евровагонка

З кожним роком виробники пропонують все нові високотехнологічні будівельні та оздоблювальні матеріали, в призначенні яких розбереться хіба що професіонал. Для тих, хто чув про вагонку, бачив її «в справі», але не до кінця розуміє, що це таке пропонуємо ознайомитися з технічними характеристиками цього унікального будівельного матеріалу.

Властивості і характеристики вагонки.

Вагонка – це оброблена дерев’яна дошка або рейка, що з’єднується між собою за принципом «гребінь» – «паз».

Вагонка паз шип

Одне ребро рейки оброблено як «паз» (в народі – «мама»), а протилежне ребро обробляється як «гребінь» (в розмовній мові – «тато»). При монтажі «гребінь» вставляється в «паз» і виходить щільне, практично не має щілин, з’єднання.

Читайте також: Популярний сайдинг або оригінальний блок хаус – що вибрати?

Розглянемо ті властивості, завдяки яким вагонка займає лідируючі позиції на ринку будівельних матеріалів.

Екологічність. Деревина, яка йде на виробництво вагонки, вже сама по собі є унікальним природним матеріалом – пластичним, з високою тепло- і звукоізоляцією.

Довговічність. Оздоблення з вагонки, оброблена різними оберігаючими складами, прослужить тривалий час.

Естетичність. Завдяки унікальному малюнку, різноманітності відтінків і природних кольорів, дерев’яна вагонка повсюдно використовується дизайнерами для оформлення теплих і затишних інтер’єрів.

Легкість монтажу. Простота обробки і нескладний монтаж залучають людей, які не мають професійних навичок будівництва та ремонту приміщень.

Порода дерева для вагонки.

Від породи дерева, використаного для виготовлення того чи іншого виду вагонки залежать багато якісні характеристики матеріалу. Вагонку виробляють з:

 • листяних порід. Вироби не виділяють смолу і відрізняються високими експлуатаційними якостями.
 • липи. Низька щільність, що дозволяє відображати тепло, і аромат припускають використання вагонки з липи в обробці саун і лазень.
 • ялини. Щільна і тверда деревина відмінно протистоїть волозі і зберігає тепло.
 • цінних порід дерева. Презентабельність і довговічність – виправдана висока вартість матеріалу.
 • сибірської модрини. Використовується для обробки приміщень, де необхідна хороша звукоізоляція. Вироби з сибірської модрини не схильні до гниття і не «користуються попитом» у комах.

Як визначити сорт вагонки.

Якість роботи багато в чому залежить від сорту виробиу. Сортність вагонки, як будівельного матеріалу, складається з чотирьох класів – «Екстра», «А», «В» і «С». Маркування класу «Екстра» говорить сама за себе – деревина, яка використовується для виробництва матеріалу, не має будь-яких відхилень – подряпин, тріщин, сучків. Дошка сорту «А», «В» і «С» має множинні дефекти поверхні, сучки і тріщини. Сама неприваблива технічно і візуально, але найнижча за вартістю деревина – деревина класу «С».

Відмінність евровагонки від звичайної вагонки.

Будь-яку покупку ми намагаємося зробити в рамках співвідношення «ціна-якість», це саме можна сказати і до вагонки. Щоб правильно вибрати вагонку необхідно, хоча б у загальних рисах, знати, чим відрізняється «звичайна» вагонка від схожого матеріалу з приставкою «євро».

 1. Розмір «шипа». При порівнянні зразків євро- та звичайної вагонки неозброєним оком видно відмінність в розмірах «шипа» – у евровагонки його ширина становить 8-9 мм, у звичайній – 4-5 мм. Розмір «шипа» – це важливий технологічний фактор, а не просто «дизайнерська задумка». При частій зміні вологості змінюються габарити виробу, зокрема ширина. При невеликих розмірах «шипа», як у звичайного виробу, можливе утворення щілин, що малоймовірно у евровагонки, що пройшла примусову сушку.
 2. Вологість деревини. Євровагонка проходить примусову камерну сушку, деревина звичайної вагонки сушку не проходить, має природну вологість.
 3. Відмінності в розмірах. Відповідно до Держстандарту звичайна вагонка має товщину елемента 12 – 25 мм. Ширина – від 80 до 150 мм, довжина – до 6 м. На відміну від вітчизняних «плаваючих» розмірів, євровагонка має конкретні величини, контрольовані німецьким стандартом якості DIN 68126/86. Ширина має значення 80, 100, 110 і 120 мм, товщина – 13, 16 і 19 мм. Вагонка більшої товщини (18-25 мм) використовується для зовнішньої обробки.
 4. Наявність вентиляційних канавок. На тильній стороні європанел присутні спеціальні канавки-повітроводи – вони перешкоджають утворенню надлишків вологи, створюють в приміщенні сприятливий мікроклімат. Звичайна дошка виконує свої функції при вологості до 7-12%, якщо вологість більше допустимих параметрів, різниця температур призводить до утворення щілин. Конструктивні особливості евровагонки – наявність вентиляційних канавок – дозволяють уникнути подібних неприємностей навіть при вологості приміщення 15-25%.
 5. Упаковка. Євровагонка надходить в продаж тільки в упакованому вигляді – це оберігає висушену деревину від вологи.

У звичайної вагонки є деякі недоліки по відношенню до вагонки європейського класу. Висока вологість (вище 18%), погана провітрюваність і низька температура (нижче 20 ° С) провокують появу грибка на поверхні дошки. Це негативно позначається на зовнішньому вигляді приміщення, але, в першу чергу, на здоров’я. Після монтажу та повного висихання матеріалу, на поверхні можливе утворення дефектів – нерівностей, дрібних тріщин в з’єднаннях.

Види вагонки за профілем перетину.

Ринок будівельних матеріалів пропонує вагонку з замками різних форм і розмірів, що відрізняються профілем перетину і характером поверхні.

Виды вагонки по профилю сечения

Популярними у забудовників стали такі види вагонки:

 • звичайна вагонка фаскою по краях. Лягає не щільно – після складання утворюються шви. Використовується для внутрішньої обробки приміщень.
 • софт-лайн. Фаски по краях округлені, на зібраній стіні утворюються видимі шви. Сауни і лазні воліють обробляти саме такой вагонкою.
 • лаундхаус. Фігурне фрезерування створює на лицьовій стороні цієї вагонки множинні візерунки. Така вагонка прикрасить будь-який інтер’єр.
 • вагонка штиль. Прилягає дуже щільно, завдяки відсутності заглиблень уздовж «шипа». При правильному укладанні виглядає суцільним масивом.
 • блокхаус. Округлена лицьова сторона і щільне прилягання по шву створюють ефект дерев’яної стіни. Блокхаус застосовують як для внутрішніх, так і зовнішніх оздоблювальних робіт.
 • вагонка двостороння. Обидві сторони вагонки цього виду обробляються «начисто», а замкові з’єднання – «паз» і «шип» – проходять по середині краю дошки. Це дозволяє при монтажі вибирати лицьову сторону.

7 критичних помилок при виборі вагонки


Сподіваюся, ця розповідь допоможе вам у виборі вагонки – унікального природного будівельного матеріалу, який довго ще залишиться популярним і сучасним.