Як правильно вибрати дошку для підлоги

На будівництві не буває нічого ідеального, але до цього треба прагнути – казав один мій знайомий виконроб. Думаю, що багато професійних будівельників погодяться з його словами – ідеальні матеріали і технології існують тільки в кресленнях дизайн-проектів.

Але, якщо звернути увагу на високі якісні характеристики, вартість і час, витрачений на той чи інший процес (будівництво будинку, влаштування підлоги, обшивка стін і т. Д.) – дерево по праву заслуговує називатися ідеальним будівельним матеріалом.

Как правильно выбрать доску для пола

Екологічно чисте, що володіє масою позитивних властивостей, дерево використовують як для зовнішніх, так і для внутрішніх оздоблювальних робіт, наприклад, для пристрою дерев’яної підлоги. Пиломатеріали від наших патртнерів у Львівському регіоні

Види дошки з масиву

З давніх-давен для пристрою дерев’яної підлоги використовується масивна дошка – родоначальниця підлогових покриттів. Ще зовсім недавно підлоги з дошки служили чорновою підставою під укладання паркету, лінолеуму або ламінату, але сучасні обробні технології і мода (будматеріали теж схильні до впливу модних течій) підняли на новий рівень дошку для підлоги з масиву дерева.

Читайте також: Як правильно вибрати дерев’яну вагонку.

Масивна дошка виготовляється з натурального дерева твердих порід цільним елементом – ніяких складових частин, склеювання або пресування. Для влаштування підлог використовується два види масивної дошки – звичайна обрізна і шпунтована.

Массивная доска

Обрізна дошка – звичайна дошка з масиву з обробленою поверхнею, з’єднується «в стик». Обрізна дошка дешевше шпунтованої, але цей фактор знижує якісні характеристики підлоги – дерево досить пластичний матеріал, тому в процесі експлуатації дошки деформуються і між ними утворюються щілини. Використовується, в основному, для настилу чорнової підлоги – основи під декоративні покриття для підлоги. Винятком є дошка обріза з сибірської модрини або дуба.

Шпунтована дошка. Елементи (одиночні дошки) з’єднуються між собою за принципом «паз» – «шип». При складанні «шип» розташовується в «пазу» – виходить щільне з’єднання практично без щілин. Для пристрою чистових підлог фахівці вибирають саме шпунтовану дошку.

Уздовж тильної сторони масивної дошки сучасного виробництва проходять вентиляційні канали – це дозволяє кріпити дошку не тільки на лаги, де вентиляція забезпечена самою конструкцією підлоги, а й на плоску поверхню бетонного або фанерного настилу.

Читайте також: Популярний сайдинг або оригінальний блок хаус – що вибрати?

Ринок будматеріалів пропонує дошку для підлоги від 6 до 45 см. В ширину, до 8 м в довжину. Товщина елемента коливається від 1,5 до 5 см. У пристрої дерев’яних підлог популярність користуються дошки шириною 8, 10 і 12 см. І товщиною 2 -2,5 см. Довжина – залежить від інтер’єру, розмірів приміщення і зручності роботи – зазвичай 2 4 м.

Порода дерева для дошки

Дерево, що використовується у виробництві масиву, забезпечує фактуру, колір, твердість, зносостійкість, і інші якісні і експлуатаційні характеристики підлоги.

 1. Дуб. Дошка з масиву дуба здатна витримувати майже будь-які механічні навантаження, відрізняється високою твердістю, довговічністю, виразним малюнком і багатством колірних відтінків. Темніючи згодом, дубова підлога надає інтер’єру шарм «під старовину». Завдяки своїм характеристикам міцності дуб використовується для влаштування підлоги в приміщеннях з високою прохідністю.
 2. Сибірська модрина. Поступаючись дубу в колірній гамі і в міцності, модрина має свої, тільки їй притаманні особливості. Матеріал з модрини не гниє і не пліснявіє, його антисептичні властивості стають непереборною перешкодою для існування бактерій і комах, зберігає форму, колір і структуру довгий час. Особливу увагу заслуговує стійкість масиву модрини до вологи. Для відкритих майданчиків і терас, причалів і балконів підлоги з модрини – оптимальний варіант.
 3. Тік. Досить багата кольорова палітра тика дозволяє приймати найсміливіші дизайнерські рішення. Тікова підлога не змінює свій колір навіть при тривалому контакті з водою. Особливість масиву з тіку – гарний опір до гниття в умовах високої вологості.
 4. Ясень. Міцна і пружна деревина добре переносить механічний вплив. Переважно світлі відтінки підлоги візуально збільшують об’єм приміщення.
 5. Клен. Пружна і гнучка деревина клена погано переносить підвищену вологість. Рекомендується для влаштування підлоги в сухому приміщенні. Красива текстура, багатство світлих відтінків ставлять клен в один ряд з популярними декоративними матеріалами.
 6. Горіх. Дошка з горіха без шкоди переносить різницю температур і підвищену вологість, не втрачаючи зовнішній вигляд. Матеріал, виготовлений з різних видів горіха, має багату кольорову палітру – від шоколадних до світлих пастельних тонів.
 7. Сосна. Своєю популярністю масив з сосни зобов’язаний своїй доступності і невисокій вартості. Спочатку невиразний малюнок після обробки морилкою розкривається в своєму первозданному вигляді. Важлива особливість соснового статі – оздоровлюючий ефект. Фитоциди, що містяться в сосновій смолі, позитивно впливають на людей, які страждають алергією і захворюваннями дихальних шляхів.

Крім поширених порід, дошка для підлоги виготовляється з масиву вишні, груші, берези, бука. У продажу є і зовсім екзотичні покриття з деревини венге, бамбука, сукупіри. Любителям екзотики слід пам’ятати, що не всі підлоги із заморської деревини витримають суворі реалії нашого клімату.

Читайте також: Оздоблення фасаду будинку фальшбрусом

Якість дошки з масиву

Якість дошки з масиву дерева, відповідно сорт, залежить від розпилу колоди-заготовки, кольором, наявності сучків і плям.

 • Радіальний розпил проводиться по поздовжній осі стовбура дерева. Виходить стійка до деформації дошка, міцна, з красивим поздовжнім візерунком. Сучки відсутні.
 • Тангенціальний розпил проводиться на певній відстані від осі стовбура. Масив, що отримується після тангенціального розпилу, не володіє міцністю дошки з серцевини, присутні сучки. Матеріал цінується за красивий і помітний малюнок.

Після розпилу масив дошки проходить сортування за наступними параметрами:

 • сортировка дерева по следующим параметрамРадиал. У виробі відсутній заболонь, немає сучків. Поздовжній деревний малюнок, єдина колірна гамма забезпечують радіаль вищу сортність.
 • Селект. Заболонь і сучки не вітаються, але існують незначні варіанти за кольором.
 • Натур. Невеликий розкид в відтінках, наявність заболоні і сучків.
 • Рустик. Обмежень в кількості і розмірі сучків немає. Колірна гамма різноманітна.

При покупці дошки не варто сліпо довіряти позначенням на упаковці – різні виробники, сортуючи свою продукцію, працюють з різними рівнями допуску. Варто звернути увагу на те, що вся партія повинна пройти однаковий технічний цикл обробки і просушуватись до одного рівня вологості, бажано в одній сушильній камері.

Тонкощі вибору масивної дошки для підлоги

Уважне ставлення до вибору матеріалу вбереже вас від негативних наслідків надалі.

 1. Дошка, висушена з дотриманням усіх технологій не повинна мати тріщин. Торці дощок – однакової товщини і без підпалин.
 2. Якщо на упаковці зазначено «дошка суха стругана», то всередині зобов’язаний бути сухий матеріал – це можна перевірити влагомером. Максимальний показник вологості – 9 – 12%.
 3. Враховуйте навантаження на підлогу. Масив з твердих порід дерева використовуйте в кімнатах з високою прохідністю (кухня, передпокій і т.д.). Спальню або дитячу найкраще застелити сосною або березою.
 4. У продажу є вже готова лакована дошка. Гарний зовнішній вигляд, рівність покриття привертають увагу. Але краще наносити лак або інше декоративне покриття після влаштування підлоги – лак заповнить щілини між дощок, перекриє доступ воді при вологому прибиранні, як наслідок, запобігатиме псуванню підлоги
 5. Звертайте увагу на цілісність упаковки – щільний картон і поліетиленова плівка дають гарантію того, що матеріал не постраждав при зберіганні.

Як вибрати дошку для підлоги? Відео

Підлога з масивної дошки – це відмінне конструктивне і дизайнерське рішення. Якщо матеріал обраний правильно, то він прослужить вам багато років, зберігаючи затишок і тепло вашого будинку.